fbpx

sp500 – לשים גם בפנסיה או לפזר?

הפוסט נכתב ע"י יעקב רוטמן, המתורגמן הפיננסי וממנהלי קהילת נינג'ה פיננסית

*פוסט מקורי לתגובות ושאלות*

אז יש את מדריך ההשקעות שלנו אבל עדיין אנחנו מקבלים מלא(!!!) שאלות בסגנון של:
"יש לי sp500 בקרן השתלמות ובתיק האישי, האם זה יהיה נכון לשים גם בפנסיה sp500 או שכדאי לפזר?"
אז הפוסט הזה הוא בשביל אותם אנשים 🙂 וגם בשביל להדגיש את ההבדל בין פיזור לגיוון.
בגדול, רצוי מאוד לפזר. למה? כי פיזור זו ארוחת (לאנץ') החינם היחידה שיש בעולם הזה. אתם מקבלים את אותה תוחלת תשואה של כל תת קבוצה, אבל עם סטיית תקן (תנודתיות) הכי נמוכה מכולן.
אז הבנו שכדאי לפזר. אבל בשביל לפזר צריך לדעת מה לפזר. או מה המשמעות של פיזור. אז יש הרבה קטגוריות לפזר בהן, אבל העיקריות הן: גאוגרפית, סקטוריאלית ושווי שוק.
גיאוגרפית מומלץ לפזר כי אין לדעת איזו מדינה/יבשת תוביל לטווח הרחוק, ובמקום לנסות לנחש כל כמה שנים ואולי לצדוק מומלץ לפזר על כל העולם פשוט (ואל תתחילו עם אבל ארה"ב היא אלופת האלופים, מי שיגיד את זה יקבל גרף לפנים).
בפיזור סקטוריאלי הכוונה היא על כל הסקטורים העסקיים: טכנולוגיות, פיננסים, תקשורת וכו'.
בפיזור שווי שוק הכוונה היא לכלול את כל גדלי המניות: שווי שוק גדול (שווי של מעל 100 מיליארד דולר), בינוני (בין 1 ל-100) וקטן (עד 1 מליארד). גם פה אין דרך לדעת מי יוביל לטווח ארוך, למרות המחקרים השונים (מסתכל עליכם יוגי'ן פאמה ומר פרנץ'), ולמרות שעבדכם הנאמן מטה בעצמו את תיק ההשקעות שלו לשווי שוק קטן/בינוני.
גיוון זה פן נוסף ואפשר גם לקרוא לו פיזור נכסי וכאן נכנסים סוגי הנכסים השונים: מניות ואגח. יש כאלה שיגידו גם נדלן, תנוחו 🙂 או יותר נכון תקימו אימפריה של נדלן אבל זה לא הכנסה פסיבית.
נתחיל מהסוף ונתקדם להתחלה. הכי מפוזר זה מדד עולמי מלא. במניות היחידים שעושים זאת על כלל הספקטרום זו הקרן VT של ואנגארד. כל העולם, כל הסקטורים, כל גדלי מניות. באג"ח זו הקרן AGGG של iShares. אבל באג"ח צריך גם לתת את הדעת על סיכון מט"ח ולכן צריך לשקול אם רוצים את זה או קרן אגח ממשלתית כללית ישראלית.
אבל צריך להבין שהחל מפיזור מסוים, זה כבר הופך להיות סוג של הימור. למשל יש את הקרן השקלית של בלקרוק (SSAC) שמכסה רק גודל גדול ובינוני, ומבחינת שווי שוק מהווים 85% מהעולם. האם הם או VT יתנו תשואה עודפת לX השנים הקרובות זה הימור. לכן, לכו על מה שנוח לכם.
במקרה של SP500 הם מהווים 43% מהעולם, האם זה מספיק? בעיניי זה Good Enough, בהיעדר חלופה טובה אחרת. מדובר ב505 החברות עם שווי השוק הגדול ביותר בארה"ב, בירת הקפיטליזם, שעושים עסקים בכל מדינות העולם כמעט, ומרוויחים בשלל מטבעות ומשלל אוכלוסיות. במקרה של פנסיה אין באמת חלופה טובה אחרת. יש למנורה קרן פנסיה כביכול עולמית, אבל נראה שהם עשו מאמצים כבירים ליצור מיש-מש לא ברור בין ארה"ב, יפן, אירופה ושווקים מתפתחים.
אז כשאתם שואלים האם כדאי לפזר ומתכוונים ללכת לפנסיה של א.ש. או כל פנסיה שהיא "אחרת" מהSP500 תדעו שאתם עושים את ההפך המוחלט מפיזור, ומצופפים על מניות ישראליות (ששווי השוק הכולל הוא 0.2% מהשוק העולמי). למי שיחליט ללכת בכל זאת על הקרן של מנורה, אז זה גם good enough. אבל לדעתי עדיף את הsp500 של הלמן/מיטב, ולפזר במוצרים האחרים שלנו (קרן השתלמות, תיק השקעות פרטי, בלטות לבית בצבעים מגוונים).
עכשיו, תתפזרו מפה 😉
S&P
שיתוף בפייסבוק
שיתוף בלינקדין
שיתוף באימייל
שיתוף בווצאפ
דילוג לתוכן